FlightRadar – lidmašīnas online

“Flight radar” latviešu valodā tiek tulkots kā “lidojumu radars” jeb precīzāk, “reisu radars”. Šis publiskais resurss radīts tieši aviācijas reisu novērošanai, praktiski jebkuru. Vēl pirms 15 gadiem par šādu iespēju varēja vien sapņot, bet pirms 30 gadiem pat neiedomāties. Tomēr…

FlightRadar – lidmašīnas tiešsaistē
FlightRadar – lidmašīnas online

Vietne “FlightRadar24” darbojas kopš 2007. gada, taču īstu popularitāti tā ieguva trīs gadus vēlāk, 2010. gada pavasarī, laikā, kad notika Islandes vulkāna Eyjafjallajökull izvirdums. Šis gadījums skaidri parādīja šī projekta nozīmīgumu un lietderību. Pateicoties “lidojumu radaru”, vadošie pasaules mediji varēja sekot lidojumu kustībai debesīs virs bīstamā reģiona.

Vēl lielāku ažiotāžu ap šo tīmekļa pakalpojumu izraisīja Vācijas futbola izlases pārlidojums 2014. gada vidū. Tūkstošiem fanu no visas pasaules vēroja komandas pārlidojumu reāllaikā.

FlightRadar- lidmašīnas online

Neraugoties uz ērtībām un funkcionalitāti, šo pakalpojumu galvenokārt izmanto aviācijas entuziasti (spoteri) vai tie, kuriem nepieciešami dati darbam, piemēram, reportieri. Nav jāmeklē tālu piemēri. Jebkura aviokatastrofa nekavējoties piesaista auditoriju uz flightradar24.com.

Taču, neskaitot aviokatastrofu monitoringu, šis resurss ir ļoti noderīgs arī ikdienas darbu plānošanai. Lai gan par to zina maz, vai vienkārši nesaprot, kā izmantot jaunās iespējas.

Kā tika minēts iepriekš, galvenā flightradar24.com vietnes auditorija ir spoteri, kas seko lidojumu trafikam vienkārši interesei pēc. Tomēr šis resurss noteikti noderētu tūristiem un komandējuma darbiniekiem. Reisu kavējumi notiek pastāvīgi. Informācija lidostās ne vienmēr tiek sniegta savlaicīgi un precīzi. Kur atrodas lidmašīna? Kur tā lido šajā brīdī un vai vispār lido? Visu to var uzzināt caur tīmekļa pakalpojumu flightradar24.com. Un, uzzinot, plānot savas turpmākās darbības.

Kā izmantot FlightRadar

Piemēram, jūs sagaidāt lidmašīnu, bet tā laikapstākļu dēļ nolaidīsies citā pilsētā vai lidos aptuveni 400 kilometrus no galamērķa. Jūsu lidostas informācijas tablo parādīs “reisa kavējumu”, bet cik ilgi, visticamāk, jums neviens nepateiks. Ar flightradar24.com jūs paši aprēķināsiet, kur šobrīd atrodas jūsu lidmašīna un aptuveni izrēķināsiet, kad gaidīt tās nosēšanos. Ērti un, kopumā, vienkārši.

Tam nepieciešams, pirmkārt, vismaz viedtālrunis ar interneta piekļuvi, un, otrkārt, reisa numurs. Mūsdienās atrast lidmašīnas atrašanās vietu ir vieglāk nekā uzzināt, kur atrodas jūsu autobuss. Tātad, dodamies uz vietni flightradar24.com. “Meklēšanā” ievadam reisa numuru. Tas var izskatīties aptuveni šādi: AFL 0001 vai SU 0002. Tālāk gaidām rezultātu. Kartē jāparādās ne tikai meklētajai lidmašīnai, bet arī reisu sarakstam, ko tā veikusi pēdējās dienās.

Starp citu, šādā vienkāršā veidā var “izpētīt” jebkuru lidaparātu. Tikai jābūt uzstādītam īpašam radiopārraidītājam. Pat prezidenta, un nav obligāti zināt reisa numuru. Lai sekotu lidmašīnai, pietiek zināt tās borta numuru. Pēdējais teikums aviācijas jauniešiem piezīmei. Gandrīz aizmirsu, pirmās pusstundas vietni var izmantot bez maksas, pēc tam pārlādēt un atkal izmantot.

Flightradar24 ir daļēji komercprojekts. Maksas abonements piedāvā plašākas iespējas iestatījumos un noņem reklāmas. Taču arī bezmaksas versija kopumā ir diezgan ērta. Valodas barjera nav problēma. Lai arī vietne ir angļu valodā, tās darbību saprast ir diezgan vienkārši. Pietiek ar minimālām zināšanām un intuīciju. Bet kas varētu pietrūkt, tā ir interneta ātruma. Pie lēnas savienojuma kādas teritorijas karte var ielādēties diezgan ilgi, no 2 līdz 5 minūtēm. Atcerieties to un esiet pacietīgi.