Bulgārija un Rumānija tagad ir Šengenas zonā: kā mainījās kontrole lidostās

No 2024. gada 31. marta Bulgārija un Rumānija kļuva par Šengenas zonas dalībvalstīm, taču jaunie noteikumi pagaidām attiecas tikai uz lidostām un jūras ostām, nevis uz sauszemes robežām.

Tagad pasažieri, kas izlido no Bulgārijas un Rumānijas lidostām uz Šengenas zonas valstīm, nepakļaujas pasu kontrolei. Līdzīgi noteikumi attiecas arī uz ceļotājiem, kas ierodas Bulgārijas un Rumānijas lidostās no Šengenas zonas.

Faktiski tas nozīmē, ka pasažieri veic visas procedūras tā, it kā viņi lido vai ierodas ar iekšzemes reisiem. Izlidojot, viņi veic tikai drošības kontroli, bet ierodoties — var saņemt savu bagāžu un brīvi doties uz pilsētu.

Pasu kontroles atcelšana novedusi pie Bulgārijas un Rumānijas lidostu pārplānošanas. Iepriekš lielākā daļa pasažieru pakļāvās pasu kontrolei, taču tagad ievērojama ceļotāju daļa ir atbrīvota no šīs formalitātes.

Eiropas Komisija jau 2011. gadā pieņēma lēmumu par Bulgārijas un Rumānijas gatavību pievienoties Šengenas zonai. Tomēr galīgo mehānismu dalībai Šengenā šīm divām valstīm ieviesa Eiropas Savienības Padome tikai 2023. gadā. Vēl joprojām nav nosaukts datums, kad robežkontrole tiks atcelta uz sauszemes robežām Bulgārijas un Rumānijas ar pārējām Šengenas zonas valstīm.

Pēc šīs paplašināšanās Šengenas zonā ietilpst šādas valstis:

 1. Austrija
 2. Beļģija
 3. Bulgārija
 4. Ungārija
 5. Vācija
 6. Grieķija
 7. Dānija
 8. Islande
 9. Spānija
 10. Itālija
 11. Latvija
 12. Lietuva
 13. Lihtenšteina
 14. Luksemburga
 15. Malta
 16. Nīderlande
 17. Norvēģija
 18. Polija
 19. Portugāle
 20. Rumānija
 21. Slovākija
 22. Slovēnija
 23. Somija
 24. Francija
 25. Horvātija
 26. Čehija
 27. Šveice
 28. Zviedrija
 29. Igaunija

Šengenas zona tika izveidota 1985. gadā, kad Luksemburgas ciematā Šengenā Beļģija, Francija, Vācija, Luksemburga un Nīderlande parakstīja vienošanos, kas faktiski noņēma robežas starp šīm valstīm.

Komentēt